Školský poriadok.
Nadpis
Školský poriadok 2024/2025
- ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je v každej triede a zverejnený na webovej stránke školy.
Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 10 minútové, veľká prestávka nasleduje po druhej vyučovacej hodine a trvá 15 minút.
0745 – otvorenie budovy školy pre žiakov, začiatok dozorov na určených miestach
Rozpis vyučovacích hodín:
0700- 0745 0.hodina
0800 – 0845 1.hodina
0855 – 0940 2.hodina
0955 – 1040 3.hodina
1050 - 1135 4.hodina
1145 - 1230 5.hodina
1240 - 1325 6.hodina
Obedňajšia prestávka
1355- 1440 7.hodina
Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný prevádzkový poriadok.
Príchod žiakov do školy
- Žiaci na vyučovanie prichádzajú tak, aby boli 5 min. pred začiatkom hodiny na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Budova školy sa ráno uzavrie o 800 hod.
- Skorší príchod do školy je umožnený žiakom, ktorí majú 0.hodinu alebo navštevujúcim ŠKD alebo podľa dohody a požiadavky zákonného zástupcu. Žiaci do tried vstupujú prezutí do prezúvok.
- Neskorší príchod na vyučovanie je žiak povinný vysvetliť a zdokladovať vyučujúcemu.
- Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy sa zdržiavať bez pedagogického dozoru určeného riaditeľom školy, používať skejtbordy, kolieskové korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch pokiaľ im to nepovolí príslušný pedagogický zamestnanec (dopravná výchova, súťaže na bicykloch a pod.).
- Ak žiak dochádza do školy na bicykli, kolobežke, kolieskových korčuliach a pod. prinesie súhlas od zákonného zástupcu.
- PRÁVA A POVINNOSTI
- Práva žiakov sú nasledovné:
- Bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelanie.
- Byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi je oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických činností sa žiak dozvie najneskôr do 10 dní, pričom má právo do nich nahliadnuť.
- Pracovať, učiť sa v pokojnej tvorivej atmosfére, primeraným spôsobom vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme.
- na rovnoprávny a individuálny prístup rešpektujúci jeho nadanie, možnosti, schopnosti
- na princíp rovnosti, tj. ochranu pred akoukoľvek diskrimináciou.
- Žiak, ktorý je na konci II. polroka klasifikovaný stupňom nedostatočným najviac z dvoch predmetov, má právo vykonať posledný augustový týždeň pred novým školským rokom opravné skúšky.
- na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
- právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
- primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
- prihlásiť sa do záujmového krúžku, ktorý je organizovaný v škole a zapojiť sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
- podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie a školského špeciálneho pedagóga.
- na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
- na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov aj spolužiakov.
- na prestávky, ako ich určuje tento Školský poriadok (ďalej len ŠP).
- Povinnosti žiakov sú nasledovné
- Osvojovať si vedomosti a zručnosti, pripravovať sa na nasledujúce štúdium.
- Dochádzať do školy pravidelne podľa stanoveného rozvrhu hodín.
- Dbať o svoje zdravie, zdravie spolužiakov a iných.
- Zúčastňovať sa na akciách organizovaných školou.
- Dodržiavať ustanovenia Školského poriadku, rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
- Dbať o čistotu a poriadok v škole a okolí.
- Byť v škole vhodne a čisto oblečený a upravený.
- Šetriť školské zariadenie, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami.
- Neobmedzovať svojím konaním prácu ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.
- Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia.
- Chrániť pred poškodením školský majetok.
- Konať tak, aby svojím správaním neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť , ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb
- Rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade s vnútornými predpismi a dobrými mravmi
- Práva zákonných zástupcov sú nasledovné:
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne
- a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa Zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní.
- Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa prostredníctvom elektronickej žiackej knižky, Edupage, písomnou formou, telefonicky, emailom, upovedomením triednym učiteľom, formou konzultácií s vyučujúcim, najmä v čase určených informačných okienok a rodičovských združení, pričom rodič nenarúša chod vyučovania.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
- Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Povinnosti zákonných zástupcov sú nasledovné:
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu, na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Poskytovať škole kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy, mobilné čísla pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa a potreby výchovno-vzdelávacieho procesu. Každú zmenu nahlásiť najneskôr do 1 týždňa, pričom škola rešpektuje zákon o osobných údajoch.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať, aby dieťa chodilo do školy pravidelne a včas.
- Oznámiť škole príčinu neprítomnosti
- SPOLUPRÁCA ŠKOLY A RODINY
Spolupráca školy a rodiny
- Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka
knižka (ŽK) a elektronická ŽK (e-ŽK). Do ŽK sa vpisujú iba dôležité oznamy.
- Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a
pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná.
- Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší spôsob styku s rodičmi - napr. rozhovor po triednej schôdzke, list rodičom, pozvanie rodičov do školy, návšteva v rodine.
- Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pre stanovenou komisiou.
- V prípade ak má rodič nejasnosti o výchovno-vzdelávacom procese, hodnotení a pri riešení konfliktov, treba najskôr vzniknutý problém konzultovať s vyučujúcim daného predmetu alebo triednym učiteľom. Ak problém pretrváva, zákonný zástupca konzultuje problém s vedením školy.
- V rámci preventívnych opatrení môže učiteľ alebo pedagogický zamestnanec školy v triede vykonať alebo nariadiť nevyhnutné preventívne aktivity za účelom zlepšenia triednej klímy.
4.ZÁSADY SPRÁVANIA SA ŽIAKOV
Žiak dodržuje zásady správania sa zakotvené v školskom poriadku. Voči žiakom, ktorí budú porušovať školský poriadok, budú vyvodené výchovné opatrenia.
4.1. Dochádzka žiakov do školy a ospravedlnenie neprítomnosti
- Žiak je povinný do školy dochádzať pravidelne a včas, najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania, podľa stanoveného rozvrhu hodín alebo pokynov zodpovedných vyučujúcich zúčastňovať sa na vyučovaní všetkých povinných vyučovacích predmetov. Na zabezpečenie nerušeného začiatku vyučovania sa budova školy uzatvára o 8.00 hod. Oneskorený príchod žiaka eviduje vyučujúci na prvej hodine. Oneskorený neospravedlnený príchod žiaka na vyučovanie sa klasifikuje ako priestupok, za ktorý vyvodí triedny učiteľ príslušné dôsledky.
- Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať len pre chorobu, vážnu rodinnú udalosť, nepredvídané dopravné pomery, prípadne mimoriadne nepriaznivé počasie. Zúčastňovať sa na rekreačnom pobyte doma alebo v zahraničí mimo prázdnin môže žiak iba v ojedinelých prípadoch so súhlasom riaditeľa školy po predchádzajúcej konzultácii s triednym učiteľom. Žiak je sám povinný konzultovať svoju neprítomnosť z dôvodu cestovania resp. rekreačného pobytu s vyučujúcimi príslušných predmetov a dohodnúť si formu doštudovania učiva a následného preskúšania.
- Rodič alebo zákonný zástupca môže ospravedlniť neúčasť dieťaťa na vyučovaní na maximálne 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Ak ide o viac dní, požiada prostredníctvom triedneho učiteľa riaditeľa školy, v prípade viacerých dní, týždeň vopred.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti, a to osobne, telefonicky alebo prostredníctvom EduPage. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca triednemu učiteľovi písomne v deň nástupu do školy prostredníctvom EduPage. Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich dní, nestačí ospravedlnenie od ZZ, ale vyžaduje sa vždy príslušný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti.
- Ospravedlnenie neprítomnosti je žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi v deň nástupu do školy po predchádzajúcej absencii. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu trvá dlhšie ako 5 dní a škola má podozrenie zo záškoláctva, predloží žiak potvrdenie od lekára. Dodatočne predložené potvrdenie nemusí triedny učiteľ akceptovať.
- Neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní trvajúcu viac ako 60 vyučovacích hodín v mesiaci oznámi v zmysle §10 a §11 zákona č. 596/2003 Z.z. triedny učiteľ prostredníctvom riaditeľa školy príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt.
- Ak ochorie žiak alebo osoba žijúca so žiakom v spoločnej domácnosti na nákazlivú chorobu, oznámi to rodič žiaka (ZZ) písomne riaditeľovi školy. Taký žiak sa môže zúčastniť vyučovania len so súhlasom príslušného lekára.
- Ak žiak vymešká v jednom polroku viac ako 30% z plánovaného počtu hodín v predmete alebo nemá splnené všetky kritériá hodnotenia a klasifikácie, môže byť preskúšaný vyučujúcim tohto predmetu po konzultácii s triednym učiteľom a zástupcom riaditeľa školy za prítomnosti učiteľa s rovnakou alebo príbuznou aprobáciou a žiakov triedy z učiva preberaného počas absencie, resp. z učiva, z ktorého žiak nebol preskúšaný.
- Na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka a odporučenia praktického lekára pre deti a dorast môže riaditeľ základnej školy zo zdravotných dôvodov alebo iných závažných dôvodov rozhodnúť o oslobodení alebo čiastočnom oslobodení žiaka od vyučovania niektorého predmetu, a to na celý školský rok alebo jeho časť; v rozhodnutí určí náhradný spôsob vzdelávania žiaka v čase vyučovania tohto predmetu. Ak je vyučovací predmet zaradený ako prvá alebo posledná vyučovacia hodina dňa, môže byť žiak so súhlasom zákonného zástupcu uvoľnený z výchovy a vzdelávania bez náhrady.
- Počas vyučovania, exkurzií, brigád, výletov a rôznych akcií organizovaných školou sa v plnom rozsahu vzťahujú na žiaka školské predpisy. Na týchto akciách je žiak povinný dostaviť sa včas na miesto určenia, spoločne so skupinou odísť a vrátiť sa na miesto určenia.
- Pri uvoľňovaní žiaka z vyučovania platí nasledujúci postup:
1-5 pracovných dní – požiada rodič o uvoľnenie žiaka z vyučovania triedneho učiteľa
Viac ako 5 pracovných dní – rodič písomne požiada riaditeľa školy.
4.2. Správanie žiakov na vyučovaní a pri činnostiach organizovaných školou
- Žiak plní pokyny pedagogických a ďalších poverených pracovníkov školy, prechováva úctu k starším osobám a pri stretnutí ich zdraví. Pri komunikácii s pracovníkmi školy používa oslovenie pán (pani) , prípadne pracovné zaradenie. Pri vstupe pedagogického zamestnanca alebo inej povolanej osoby do triedy, tiež pri jej odchode z triedy, zdravia žiaci tak, že sa postavia.
- Na WC je žiak uvoľnený počas vyučovania len v prípade mimoriadnej nutnosti alebo kvôli zdravotnému stavu.
- Počas vyučovania alebo školou organizovaného podujatia plní pokyny vyučujúceho alebo dozor konajúceho zamestnanca, správa sa disciplinovane, žiadnym spôsobom neruší priebeh vyučovania alebo podujatia. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať prihlási sa zdvihnutím ruky.
- Presne dodržiava vyučovaciu dobu. Na začiatku vyučovania musí byť každý žiak na svojom mieste, pripraviť si pred začiatkom vyučovacej hodiny potrebné pomôcky a pokojne očakávať príchod vyučujúceho. Ak sa vyučujúci v priebehu 10 min. nedostaví na vyučovanie, oznámi to týždenník zástupcovi riaditeľa alebo na sekretariáte školy.
- Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach, pripravujú sa na nasledujúcu hodinu. Dvere do triedy majú dokorán otvorené. Žiakom je dovolené krokom prejsť do inej triedy len so súhlasom dozor konajúceho učiteľa za účelom požičania pomôcok.
- Po druhej vyučovacej hodine si žiaci nechajú osobné veci v triede a odchádzajú na prestávku na školský dvor, ktorý nesmú svojvoľne opustiť. V prípade nepriaznivého počasia žiaci ostávajú v triede a riadia sa pokynmi dozor konajúceho učiteľa. Do tried postupne odchádzajú podľa pokynov dozor konajúceho učiteľa.
- Do odborných učební a telocvične vstupujú žiaci len v prítomnosti vyučujúceho a dodržiavajú vnútorný prevádzkový poriadok týchto učební.
- Správa sa disciplinovane, počas prestávok pokojne, umožní spolužiakom nerušene sa pripravovať na nasledujúcu hodinu. Nevyrušuje hlučným a vyzývavým správaním, nebije sa, nebehá po triede ani po chodbe, neničí školské zariadenie, nevyhadzuje odpadky a nevykláňa sa z okien. Žiaci sa počas prestávok zdržiavajú v triede s výnimkou nutných hygienických potrieb. Veľká prestávka slúži na regeneráciu síl žiakov aj učiteľov. Žiaci sú povinní dodržiavať pokyny službukonajúcich učiteľov, zamestnancov a týždenníkov.
- Žiaci sa zbytočne nezdržiavajú na toaletách, nehádžu smeti a odpadky do záchodových mís, pisoárov a umývadiel, neznečisťujú podlahu. Priebežne kontroluje toalety aj pedagogický dozor.
- Neničí zariadenie učebne, nepíše po laviciach a ani inak ich nepoškodzuje. V prípade, že bude lavica poškodená, nahradí 1/2 sumy novej lavice, prípadne pri poškodení celej lavice hradia 2 žiaci v nej sediaci plnú sumu. Kontrolu stavu lavíc vykonáva priebežne triedny učiteľ, ktorý rozhodne aj o náhrade škody.
- Žiak prichádza do školy vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený, dbá, aby mu odev a účes, prípadne doplnky, neprekážali v práci. Za výstrednosť sa považuje maľovanie, lakovanie nechtov, nápadné farbenie alebo strihanie vlasov, nosenie odevov a symbolov propagujúcich vulgarizmy, drogy, extrémistické skupiny. Žiaci nesmú nosiť pírsing, chlapci náušnice a rôzne výstredné ozdoby.
- Po príchode do školy si riadne očistí obuv a prezuje sa. Topánky a vrchný odev odloží na vyhradené miesto. Na prezúvanie používa ľahké, umývateľné a bezpečné prezúvky, bez čiernej podrážky.
- Obuv na vyučovanie TV musí spĺňať bezpečnostné pravidlá a nesmie mať čiernu podrážku.
- Prináša na vyučovanie učebnice a pomôcky podľa rozvrhu hodín a podľa pokynov vyučujúcich. Žiak nenosí veci, ktoré by ohrozovali bezpečnosť, narúšali pozornosť spolužiakov, prípadne by mohli narušiť výchovu (napr. zbrane, výbušniny, drahé šperky, nevhodnú literatúru, väčšiu sumu peňazí, zvieratá, rádiá, magnetofóny, hudobné nástroje, elektrické spotrebiče, MP3, PSP, smart hodinky). Pri odcudzení a strate škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
- Dodržiava zasadací poriadok, ktorý určuje triedny učiteľ alebo vyučujúci. Žiak sedí na vyučovaní slušne, pozorne sleduje učiteľovo vysvetľovanie i odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a neruší vyučovanie, nepodvádza.
- Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa na začiatku hodiny a uvedie dôvod neprítomnosti, ktorý učiteľ môže akceptovať podľa závažnosti dôvodu. Ospravedlnenie počas hodiny vyučujúci nemusí akceptovať.
- Žiak môže opustiť triedu alebo určené pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho. Pred opustením triedy, odbornej učebne, jedálne žiak urobí vo svojom okolí poriadok.
- Udržiava čistotu a poriadok v areáli školy, šetrí školské zariadenie a ostatný majetok školy, chráni ho pred poškodením a hospodárne zaobchádza so zapožičanými učebnicami a pomôckami. Žiak (ZZ) je podľa ustanovenia občianskeho zákonníka povinný nahradiť škody spôsobené na inventári a zariadení školy. Ak sa nezistí vinník, spravidla nahradí škodu triedny kolektív.
- Ihneď oznámi príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu. V prípade nutnosti ošetrenia mimo školy je vyučujúci
- povinný udalosť oznámiť v kancelárii školy, ktorá zabezpečí prizvanie rodiča, zdravotnej pomoci, či určí doprovod žiaka na ošetrenie. Vyučujúci zabezpečí evidenciu prípadne záznam o úraze. Oznamovacia povinnosť sa týka všetkých okolností, ktoré môžu ohroziť zdravie, bezpečnosť, majetok jednotlivca, prípadne školy.
- Plní funkciu týždenníka podľa pokynov triedneho učiteľa a plní tieto úlohy: v čase plnenia funkcie týždenníka prichádza do školy najneskoršie 15 minút pred začiatkom vyučovania, vedie spolužiakov k dodržiavaniu poriadku, dbá o čistotu tabule, triedy, pripravuje kriedu a učebné pomôcky, hlási neprítomnosť vyučujúceho po 10 minútach od začiatku hodiny riaditeľstvu školy, vetrá, polieva kvety v triede, bez vyzvania hlási vyučujúcemu mená neprítomných žiakov, hlási zistené nedostatky na začiatku vyučujúcej hodiny vyučujúcemu prípadne triednemu učiteľovi, pri sťahovaní z učebne dbá o zachovanie poriadku, po skončení vyučovania skontroluje učebňu, poutiera tabuľu, prezrie lavice, dbá o vyloženie stoličiek na lavice, zatvorí okná, zhasne svetlá, skontroluje uzávery vody a odchádza z triedy posledný.
- Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie a umiestniť takého žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy následne a bezodkladne zavolá zákonného zástupcu žiaka, zdravotnícku pomoc alebo príslušníkov polície. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam podľa § 58 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní.
- Ak voči žiakovi bude horeuvedené ochranné opatrenie uplatnené opakovane v priebehu týždňa (dvakrát a viac) alebo mesiaca (päťkrát a viac), bude absencia žiaka na vyučovaní považovaná za neospravedlnenú, ak zákonný zástupca nebude vo veci konať okamžitým vyzdvihnutím žiaka.
- nemôže opustiť budovu školy počas vyučovania alebo obedňajšej prestávky ani zdržiavať sa v budove školy v čase mimo vyučovania. Rodič v žiadosti o uvoľnenie vyznačí, že preberá za žiaka zodpovednosť. Prípadné skrátené vyučovanie majú žiaci vyznačené v oznamoch pre ZZ. V čase po skončení vyučovania nesie plnú zodpovednosť za žiaka rodič (ZZ).
- Žiakovi je zakázané fajčiť, nosiť, prechovávať, užívať alkoholické nápoje, drogy, prekurzory (teda prípravky a pomôcky na prípravu drogy) a iné zdraviu škodlivé návykové látky (žuvací tabak, elektronické cigarety a pod.)v priestoroch školy a jej okolí a na podujatiach organizovaných školou. V zmysle trestného zákona je výroba, držanie, obchodovanie s drogami a prekurzormi trestným činom. V prípade odôvodneného podozrenia z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy u žiaka, riaditeľ školy alebo iný zodpovedný pedagogický zamestnanec kontaktuje príslušný útvar policajného zboru a v prípade ohrozenia života žiaka aj zdravotníkov, ktorí disponujú prostriedkami zodpovedajúcimi na zisťovanie alkoholu a požitia inej návykovej látky a majú na túto činnosť zo zákona aj oprávnenie. V prípade, ak sa požitie alkoholu, resp. nelegálnej látky potvrdí, riaditeľ školy postupuje podľa § 5 ods. 10 zákona č. 596/2003 Z. z.
- Žiakovi sa zakazuje správať voči spolužiakom i iným osobám spôsobom, ktorý nesie znaky šikanovania v priamej podobe (fyzické útoky, urážlivé prezývky, nadávky, posmech, odcudzenie vecí a pod.) i v nepriamej podobe (napr. prehliadanie, ignorovanie obete). Uvedené prejavy šikanovania sa považujú za závažné porušenie školského poriadku. Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov (§ 49, § 50). Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania trestného činu dovŕšil 14. rok svojho veku. Takéto prejavy šikanovania škola oznámi policajnému zboru.
- Žiak sa nevyjadruje vulgárne, nehreší, nepoužíva hanlivé prezývky, nepropaguje prejavy xenofóbie, rasizmu, šikany v škole ani na verejnosti.
- Svojvoľne nepremiestňuje inventár z jednej triedy do druhej, ako aj ostatný inventár školy.
- Počas vyučovania žiak NESMIE používať v areáli školy mobilný telefón. Použiť ho môže len v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa školy alebo jeho povereného zástupcu. Žiak má počas celého vyučovania mobilný telefón uložený a zamknutý vo svojej skrinke. Triedny učiteľ si vedie evidenciu telefónnych čísel žiakov a má právo skontrolovať, či má žiak mobilný telefón počas vyučovania vypnutý. Ak žiak toto nariadenie poruší a použije mobilný telefón počas vyučovania, vyučujúci mu telefón odoberie a žiak dostane poznámku. Telefón bude vrátený až zákonnému zástupcovi žiaka!
- Žiakovi školy nie je dovolené neprimerane a hanlivo sa vyjadrovať k práci učiteľov prostredníctvom sociálnych sietí, zapájať sa a vytvárať ankety o vyučujúcich, zverejňovať ich fotografie, prípadne vystupovať v ich zastúpení na internete.
- Žiak nepropaguje rasovú neznášanlivosť akoukoľvek formou (ústne, písomne, vlastným konaním a pod.), neklame, nepodvádza, nezavádza učiteľov ani iných zamestnancov školy.
4.3. Odchod žiakov zo školy
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, vyčistí si svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží si stoličku na lavicu.
- Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, na chodbe sa preobujú, oblečú a pod dozorom vyučujúceho opustia školskú budovu. Celý odchod je disciplinovaný a usporiadaný.
- Zdržiavať sa bez dozoru v budove a areáli školy po skončení vyučovania nie je dovolené, taktiež behať po areáli a vykrikovať. Žiaci sa po skončení vyučovania nezdržiavajú pred hlavným vchodom do areálu školy, nebehajú po ceste. Žiakom jen zakázané si sadať na zábradlie pri ceste.
4.4. Správanie žiakov na školských výletoch, exkurziách, LVK a iných akciách organizovaných školou alebo inými organizáciami mimo školy
- Škola môže organizovať s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka LV, PV, školské výlety, exkurzie, školy v prírode. V jednom informovanom súhlase môže zákonný zástupca žiaka vyjadriť súhlas s uskutočnením viacerých aktivít súčasne.
- Pred uskutočnením školského výletu, LV, PV, exkurzie, Školy v prírode zodpovedný učiteľ napíše záznam o organizácii a poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia na predpísané tlačivo.
- Riaditeľ školy určí podmienky, za akých sa podujatie môže uskutočniť. Pracovník sa akcie zúčastní, ak písomne potvrdí, že s danými podmienkami súhlasí. Podujatie sa môže uskutočniť, ak sa na ňom zúčastní minimálne 80% žiakov triedy.
- Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť na plánovanej akcii, zákonný zástupca je povinný to bezodkladne oznámiť vedúcemu podujatia. V prípade, že žiak nemá pre neúčasť na akcii, na ktorú bol prihlásený, vážny dôvod, nebude mu vrátená celá zaplatená suma.
- Ak sa trieda chce zúčastniť výletu, môže ísť maximálne 1 .- 4. roč. na 1 jednodňový výlet; žiaci 5. a 9. roč. na 2 jednodňové alebo 1 dvojdňový výlet. Žiakom 5. – 9. roč. možno školský výlet predĺžiť o 2 dni pracovného pokoja, pričom nie je povinnosťou triedneho učiteľa výlet organizovať.
- Na školských výletoch, exkurziách a iných podujatiach organizovaných školou sa v plnej miere na žiaka vzťahuje školský poriadok školy a jeho dodržiavanie je záväzné. Žiaci tiež dodržiavajú pravidlá platné v ubytovacom zariadení.
5.KLASIFIKÁCIA, VÝCHOVNÉ OPATRENIA A KRITÉRIA ICH UDEĽOVANIA
Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa platných metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ.
Klasifikácia
- Žiaci sú systematicky hodnotení. Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných osnov a vzdelávacích štandardov. Hodnotenie a klasifikácia žiaka nemôže byť znížená na základe správania žiaka.
- Hodnotenie žiakov sa vykonáva známkou, alebo slovným hodnotením.
- Hodnotenie má motivačnú, informatívnu, komparatívnu a korekčnú funkciu. Pomocným hodnotením je percentuálne vyjadrenie.
- Žiak má právo vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom. Dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia: pri ústnom vyskúšaní ihneď, pri písomných prácach najneskôr do 14 dní. Má právo na objektívne hodnotenie.
- Zákonných zástupcov žiaka učiteľ osobne alebo prostredníctvom triedneho učiteľa informuje priebežne o prospechu a správaní žiaka. Triedny učiteľ pravidelne podáva informáciu o triede a jednotlivcoch na triednych rodičovských združeniach alebo konzultáciách pre rodičov, prípadne na dohovorenom stretnutí. V prípade výrazného zhoršenia prospechu alebo správania informuje zákonných zástupcov žiaka učiteľ alebo triedny učiteľ preukázateľným postupom (písomne) prostredníctvom riaditeľa školy.
- Učiteľ vedie evidenciu o každej klasifikácii žiaka v elektronickej žiackej knižke.
- V jeden deň môžu žiaci písať len jednu kontrolnú písomnú prácu, prípadne diktát alebo test trvajúci dlhšie ako 20 min.
- V jednotlivých vyučovacích predmetoch sú žiaci klasifikovaní týmito stupňami:
1 - výborný, 2 - chválitebný, 3 - dobrý, 4 - dostatočný, 5 - nedostatočný
Pochvaly žiakov
Za vzorné správanie, usilovnosť a výborný prospech možno žiaka školy odmeniť týmito pochvalami:
- Pochvala triednym učiteľom – za vzornú dochádzku do školy, veľmi dobré správanie, za vzornú reprezentáciu triedy v rámci školy, za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností
- Pochvala riaditeľom školy – za výborný prospech (samé jednotky na výročnom vysvedčení), vzornú dochádzku do školy a veľmi dobré správanie (bez napomenutia a pokarhania), za vzornú reprezentáciu školy a úspešné umiestnenie v súťažiach do úrovne obvodného kola, za nezištnú pomoc, humánny prístup k ľuďom a príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou. Žiakovi bude udelený diplom.
- Knižná odmena – udeľuje sa žiakom za vzornú dochádzku do školy a veľmi dobré správanie, za vzornú reprezentáciu školy a úspešné umiestnenie v súťažiach úrovne okresného a vyššieho kola; udelenie odmeny prerokuje pedagogická rada.
- Každé udelenie pochvaly prerokuje pedagogická rada.
Opatrenia na posilnenie disciplíny
Za nedodržanie školského poriadku môžu byť žiakovi udelené tieto opatrenia:
5.1 Napomenutie triednym učiteľom
3 x zápis za porušenie školského poriadku (nepripravenosť na vyučovanie, vyrušovanie, nedisciplinovanosť, zabúdanie školských pomôcok, žiackej knižky...)
nevhodná úprava zovňajšku.
5.2. Pokarhanie triednym učiteľom
6 x zápis
neospravedlnená absencia 1-4 vyučovacích hodín za polrok opakované nevhodné správanie na vyučovaní
opakované nevhodné správanie cez prestávky, v ŠKD, v školskej jedálni a počas mimoškolských akcií a počas mimo vyučovacích aktivít (krúžky...).
opakované zabúdanie školských pomôcok vrátane cvičebného úboru a pracovného odevu na určené predmety
nosenie zakázaných vecí do školy úmyselné poškodenie majetku školy
bicyklovanie v areáli
jazda na iných dopravných prostriedkoch ohrozovanie zdravia
5.3. Pokarhanie riaditeľom školy
9 x zápis
neospravedlnená absencia 5-11 hodín za polrok za podvádzanie
opakované nevhodné správanie na vyučovaní
opakované nevhodné správanie cez prestávky, v ŠKD, ŠSZČ alebo v školskej jedálni a počas mimoškolských akcií
za opakované zabúdanie školských pomôcok
závažné poškodenie školského majetku
vulgárne vyjadrovanie a šikanovanie
5.4. Znížená známka zo správania na 2. stupeň
12 x zápis
neospravedlnená absencia 12 – 20 vyučovacích hodín za polrok
za prechovávanie drog, alkoholu a omamných látok
hrubé a opakujúce sa neslušné správanie voči spolužiakom a pracovníkom školy
za krádež, podvody a falšovanie
za úmyselné ublíženie na zdraví
za šikanovanie a vydieranie
za vandalizmus
za požívanie alkoholických nápojov a iných toxických látok, za fajčenie
za verbálnu agresiu, vulgarizmy voči vyučujúcim a zamestnancom školy
za deštruktívnu agresiu (úmyselné poškodzovanie majetku)
za prejavy rasovej neznášanlivosti
5.5. Znížená známka zo správania na 3. stupeň
15 x zápis
neospravedlnená absencia v rozsahu 20 – 60 za činnosť súvisiacu s drogami
za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky v bode 4
5.6. Znížená známka zo správania na 4. stupeň
18 x zápis a viac
za neospravedlnenú absenciu nad 60 hodín
za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode 4 a 5.
Pri všetkých opatreniach na posilnenie disciplíny je potrebné uskutočniť pohovor s rodičmi, postupovať podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu správania, ako aj včas preukázateľným spôsobom informovať rodičov o prešetrení alebo udelení výchovného opatrenia. Opatrenia na posilnenie disciplíny budú prerokované v pedagogickej rade školy.
6.PREVENCIA A RIEŠENIE ŠIKANOVANIA
Pod šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka, žiakov (agresor), ktorých zámerom je ublíženie žiakovi alebo žiakom (obeť), prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Jedná sa o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť.
6.1 Prejavy šikanovania, reakcie žiakov a príčiny vzniku
Šikanovanie sa prejavuje v priamej podobe – posmechom, nadávkami, urážlivými prezývkami, fyzickými útokmi, tvrdými príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzenie veci a pod.
6.2 Prevencia šikanovania
- vytvárať pozitívnu klímu v škole,
- problém šikanovania riešiť školským poriadkom,
- spolupráca medzi školou a rodinou
- zvýšiť dozor pedagogických zamestnancov,
- oboznámiť učiteľov so systémom školy pri šikanovaní,
- informovať učiteľov o postupe pri podozrení šikanovania,
- realizovať vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania,
- spolupracovať s odborníkmi centra pedagogicko - psychologickej poradne (CPPPaP),
6.3 Rady pre žiaka - svedka šikanovania a kyberšikanovania
- vyhľadaj pomoc a informuj výchovného poradcu, školského špeciálneho pedagóga, triedneho učiteľa, alebo niektorého dospelého, ktorému dôveruješ
- porozprávaj sa s kamarátom, ktorý sa stal obeťou šikany,
- podpor jeho sebavedomie, ponúkni mu pomoc,
- pokús sa nenápadne zistiť podrobnosti šikanovania,
- taktne informuj rodičov kamaráta – obete,
- nezabúdaj, že pomáhaš kamarátovi nejdeš sa pomstiť násilnikovi, reaguj primerane.
- Kyberšikanovanie
- elektronická forma šikanovania, cyberbullying, cybermobbing
- priama forma šikanovanie cez mobilné siete
- opakované nepriateľské a násilne správanie
- agresor vystupuje často anonymne,
- útok nevyžaduje fyzický kontakt,
- agresor je schopný realizovať útok rôznych miest
- útoky môžu mať dlhšie trvanie a sú prístupné veľkému množstvu osôb
6.5. Prevencia kyberšikanovania
- prednášky a diskusie o vo výchovno-vzdelávacom procese o kyberšikane
- pozitávny vplyv pedagogického zamestnanca v rámci každodenného vyučovanie
- prierezové témy a obsahové zameranie a didaktika predmetov /osobný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, multikultúrna výchova, ochrana života a zdravia, výchova a vzdelávanie k ľudským právam, výchova k občianstvu, boj proti extrémizmu, výchova k manželstvu a rodičovstvu/
- prednášky a diskusie organizované školou
7.BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA V OSOBITNÝCH PRÍPADOCH
- Plavecký výcvik
- plavecký výcvik v škole vedie kvalifikovaný učiteľ telesnej výchovy poverený riaditeľom školy, prípadne externý zamestnanec, cvičiteľ (tréner) plávania s odbornou kvalifikáciou
- pedagogický dozor pri dochádzke žiakov do plavárne zabezpečuje učiteľ školy alebo zamestnanec poverený riaditeľom školy
- cvičiteľ plávania zodpovedá za zdravie a bezpečnosť žiakov
7.2.Lyžiarsky výcvik
- vedúci lyžiarskeho zájazdu zodpovedá za riadnu prípravu a priebeh zájazdu
- lyžiarsky inštruktor zodpovedá za výcvik zvereného družstva, zdravie a bezpečnosť jeho členov a podľa pokynov vedúceho zájazdu vykonáva pedagogický dozor
- pred lyžiarskym zájazdom sú žiaci povinní priniesť prehlásenie rodičov o súhlase s účasťou
7.3.Škola v prírode
- vedením školy v prírode poverí riaditeľ školy pedagogického zamestnanca školy
- výchova mimo vyučovania v škole v prírode sa zameriava na telovýchovnú, turistickú a
rekreačnú činnosť a na ochranu životného prostredia
- v škole v prírode musí byť zabezpečená zdravotná starostlivosť
- Školské výlety a exkurzie
- každý školský výlet, exkurzia, výcvikový zájazd, alebo iné hromadné školské podujatie musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený
- plán organizačných opatrení pripraví triedny učiteľ, alebo poverený pedagogický zamestnanec, ktorý je povinný ho dať na schválenie riaditeľovi školy
- na výletoch sa môžu zúčastniť iba žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie
- pedagogickí zamestnanci, ktorí sú poverení vedením výletu sú povinní žiakov vopred preukázateľne poučiť o celom programe, organizačných opatreniach a primeranom výstroji
- žiaci musia na výlete rešpektovať príkazy dozorujúcej osoby
PaeDr. Andrej Hanic
riaditeľ školy